The Rising Cost of Groceries vs. Meal Delivery Kits: A Five-Year Comparison

Almost five years ago today, I was on the fence if meal delivery boxes were worth the added cost. The COVID lockdowns had just gone into effect, and with all restaurants closed, I was looking for new foods and recipes. I also had plenty of time to run a cost-benefit analysis comparing the cost of the meal delivery box to buying the same ingredients at the grocery store.

Since 2020, the Consumer Price Index (an estimate for household inflation) has risen by 22.3% according to the U.S. Bureau of Statistics. So, how much does it cost to buy the same ingredients at the grocery store today vs. in March 2020? And has the value of meal delivery boxes changes? To find out, I’ve tracked, analyzed, eaten, and broken down the costs of four meals over time; Falafel Veggie Bowl, Loaded Black Bean Tacos, Chicken Caprese Sandwich, and Pizza Tortellini.

The cost of ordering these four meals from Dinnerly increased from $51.32 in 2020 to $67.91 in 2025, a 32.3% increase. This means that the cost of meal delivery boxes has risen significantly faster than inflation. And Dinnerly is actually one of the cheaper meal delivery options– a similar box from Hello Fresh would cost $92.73. The only way to argue that a meal delivery box would save money is by comparing it to the cost of eating out. For example, buying four #1 combos for two people at Chickfila would cost $74.05. Or even worse, using Uber Eats to deliver two Crunchwrap Supreme combos from Taco Bell four times would cost $135.

However, despite inflation, the cost of buying these ingredients at Harris Teeter actually went down over time, from $48.78 in 2020 to $47.06 in 2025. This fact doesn’t disprove inflation, rather I think it shows that I hit the sales right this year. The biggest savings came from a sale on taco seasoning ($1.99 down to $0.59), buns and tortellini (both down $1.01), and tortillas (down $0.99). Meanwhile, staples like cheese, chicken, and tomato sauce were all up (21%, 8%, and 79%, respectively).

In 2020, the added cost of ordering the meal delivery kit was only $2.52 per week, or around 5%, which I thought was worth. However, today that premium has increased to $20.85 per week, or 44%. Meal delivery boxes may still make sense for people who eat out for every meal or value convenience over cost. But for the rest of you, I’ll see you at Harris Teeter.

Quarantine: A Story Through Pictures

Here’s what life was like from my eyes. Am I forgetting anything?

Enjoyed cheap gas but nowhere to go.
IMG_20200502_150248

Watched Tiger King (and played dress up).
IMG_20200515_211001_01

Grew a beard (and ranked it against my friends’ beards)
IMG_20200416_193327~2

Worked from home and gave PPP loans to small businesses.
IMG_20200318_085330_01

Relaxed the office dress code.
Screenshot_20200515-202632

Found new ways to exercise (shout out to In Yo House Fitness).
Screenshot_20200515-202638

Practiced martial arts with the TST Squad.
TST Pic

Spent “quality time” with friends and family.
IMG_20200515_204837_01

Supported local breweries.
IMG_20200516_090641_01

Argued about trivial things, like what’s the best kitchen appliance (Final results here).
IMG1090787563246516528

Spent time outside.
IMG_20200502_132807

Perfected the “to go” order.
IMG_20200516_090630_01

Dealt with some sh!t.
IMG_20200516_090645_01